+371 27810262

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

×

Kļūda

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "Rīga" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

Kā audzēt arbūzus?

Arbūzu sēklas sadīgst vidēji 10 līdz 11 dienu laikā. Paši dēsti izaug vidēji 25 vai 26 dienu laikā.  Sēšana jāuzsāk mēsnesi pirms izstādīšanas. Latvijā uz lauka stādus iespējms izstādīt jau maija vidū, ja tos kārtīgi apsedz un laicīgi iesilda augsni. Sēklas jāizsēj aprīļa sākumā.

Jāsagatavo podiņi vai kasetnes. Iepriekšējā dienā iepilda dzesētās kūdras substrātu, ļoti labi noder parastais augsnes maisījums gurķiem, visu samitrina ar siltu ūdeni.

Sēklas jāiemērc siltā ūdenī. Vēlams tās kodināt kālija permanganāta 10 % šķīdumā.  Ja neesat bioloģiskās saimniekošanas piekritējs, varat sēklas apstrādāt ar pulverveida fungicīdu.

Sēklas iesēj podiņos. Laistīšanai jāizmanto silts ūdens. Sējumus sasedz ar plēvi vai stiklu un novieto 22°-24°С siltā vietā. Tiklīdz parādās pirmais dīgsts, rūpīgi jāseko, lai tā augšanai netraucētu plēve, vislabāk to uzreiz noņemt.

Jāseko, lai dēsti neiekalst, zemei ir jābūt mitrai. Pēc 25 dienām kopš uzdīgšanas dēstiem jābūt drukniem, neizstīdzējušiem, ar 3 īstām lapiņām. Jau divu īsto lapiņu stadijā augus nepieciešams norūdīt, pa dienu iznesot tos ārā vai atverot vēdlogu, ja nepieciešams, tos var apsegt ar agrotīklu. 

Zemes sagatavošana un stādīšana

Ja plānots audzēt melones un arbūzus siltumnīcā, laicīgi jāveic siltumnīcas dezinfekcija, zemei, kurā tiks audzēti arbūzu stādi jābūt tīrai no nezāļu sēklām un saknēm. Siltumnīcas sijas un sienas jādezinficē.

Ja plānots arbūzus stādīt uz atklāta lauka, vislabāk laicīgi iesildīt augsni. To var veiksmīgi izdarīt ar melno polietilēna plēvi. Aprīlī, kad iespējams uzsākt darbu ar augsni un nav ļoti mitrs. Augsne ir jāuzrok, jāielabo ar komposta trūdzemi, var pievienot labi nostāvējušos kūtsmēslus. Augsni nolīdzina un apsedz ar melno plēvi, pieraušot plēves malām augsni. Tā melnā plēve pievelk saules gaismu un augsne uzsilst. Plēvi pēc vismaz divām nedēļām var noņemt, bet var atstāt un stādīt stādus iepriekš izdurtos caurumos dēstiem.

Stādīšana

Stādus stāda ar vismaz 40 cm attālumu, sākumā izrok bedrīti, kura atbilst stāda sakņu kamola lielumam, tad ielej ūdeni. Kad ūdens iesūcies, bedrītē ieliek dēstu, pierauš augsni un nedaudz uzspiež no bedrītes ārējās malas. Kad iestādīti visi stādi, tos aplej ar siltu ūdeni.

Visus stādījumus, kuri atrodas uz lauka ir jāapsedz ar agrotīklu.

Turpmākā apkopšana

Siltumnīcā dēsti jāuzsien vertikāli vai jāļauj siepties pa zemi. Ja tiek izmantota pirmā metode, ieriesušies augļi jāiekar tīkliņos. Siltumnīcā vēdināšana ir obligāta, jo karstumā ziedi kļūst sterili un nespēj apputeksnēties. Tāpēc siltumnīcā nepieciešams radīt ļoti labu gaisapmaiņu. Uz lauka nav nepieciešama  uzsiešana.

Apputeksnēšana

Mākslīgā appute ir vēlama, jo tā mēs varam panākt agrāku arbūzu ražas nogatavošanos. Tā mēs varam būt pārliecināti par to, ka būs aizmetušies jaunie augļaizmetņi. Siltumnīcā appute jāveic obligāti.

Jāizšķir sievišķo un vīrišķo dzimumu ziedus. No sievišķajiem ziediem turpmāk veidojas arbūzs, tāpēc tiem zem ziedlapām ir uzbriedusi auglenīca, vīrišķāijiem ziediem tādas nav. Lai veiktu apputi ir jāpārnes ziedputekšņi no vīrišķā zieda uz sievišķā zieda drīksnu.

Ogu raža

Kad ogas sāk augt, siltumnīcā tie jāuzsien. Arbūzu gatavību nosaka pēc vītes, kura sakalst pie augļkātiņa, vēlāk sakalst pats kātiņš pie pašas ogas, veidojas mazs, brūns grezdens. Tad arbūzs ir pilnībā gatavs.

Rudens

Rudenī visi augi jānovāc, jākompostē vai, ja radušās slimības, jāsadedzina. Zeme jāuzrok, plēve jāizžāvē saulē un jānotīra, jāsaloka un jānoliek tumšā vietā līdz nākamajam gadam. Siltumnīcā ieteicama zemes virskārtas nomaiņa.  Nākamajā gadā uz lauka nav vēlams audzēt arbūzus un citus ķirbjaugus tur, kur tie auguši iepriekš, tajā vietā ieteicams stādīt pākšaugus un citus kultūraugus, tā ievērojot augu seku.

Copyright © 2015. All Rights Reserved.